Zalesiański Festiwal Poezji Śpiewanej zrodził się podczas pewnej brawurowej rekonstrukcji…
„sztukatorów co najlepszych wezwali
całą noc sztukatorzy malowali
nawet plecy tych co siedzą z tamtej strony na różowo”
Z.Herbert
Jesienny sezon poetycko-muzyczno-teatralny pod znakiem Zbigniewa Herberta” w 10 rocznicę śmierci poety jest propozycją dla każdego amatora poezji, aby czynnie włączyć się w twórczą przygodę… bez względu na wiek i doświadczenie. Jeśli więc słowo poetyckie robi na Tobie jakiekolwiek wrażenie, słoń Ci przypadkiem na ucho nie nadepnął, a Twoja szuflada już nie mieści skrywanych tam poetyckich skarbów POCZUJ SIĘ ZAPROSZONY OSOBIŚCIE!!!
„Rekonstrukcja poety – Co można zrobić z poezją? – jesienny sezon teatralno-muzyczno-literacki pod znakiem Herberta” to artystyczny pomysł Izy Przyłuckiej na dotarcie z wymagającą twórczością Zbigniewa Herberta „pod strzechy” mieszkańców małej podwarszawskiej miejscowości pozostającej na uboczu kulturalnego życia stolicy.
Pomysł przybrał postać projektu Stowarzyszenia Rodziców „TU” „Rekonstrukcja poety – Co można zrobić z poezją? – jesienny sezon teatralno-muzyczno-literacki pod znakiem Herberta”, napisanego i koordynowanego przez Izę Przyłucką i Monikę Ebert. Został nagrodzony i otrzymał dofinansowanie w programie „Herbert” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2008. „Rekonstrukcję poety” docenił i dofinansował również Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Piasecznie.
„Co można zrobić z poezją?” – czytać, recytować i słuchać, pisać (własną), śpiewać ale również…zrobić z niej przedstawienie teatralne, dlatego też nasz sezon kulturalny został zbudowany z tych wszystkich form działań kulturalnych. Sercem całego przedsięwzięcia był TEATR POETYCKI realizowany przez Młodzieżową Grupę Teatralną, a pozostałe prostsze formy (wieczór poezji, konkurs poetycki, szkolne cykle edukacyjne, festiwal poezji śpiewanej), angażujące szeroką społeczność, były działaniami budującymi aktywne i twórcze zainteresowanie społeczne wokół projektu teatralnego.
„Rekonstrukcji poety” została przeprowadzona w formie:
- SPEKTAKLU TEATRALNEGO „Ocet i ambrozja. Przypadki Pana Cogito” w wykonaniu młodzieżowej grupy teatralnej
- FESTIWALU POEZJI ŚPIEWANEJ „Sztukatorzy” dla amatorów
- KONKURSU POETYCKIEGO na własny wiersz „Kołatka”
- WIECZORU POEZJI ZAANGAŻOWANEJ wspólnego śpiewania i słuchania
Młodzieżowa Grupa Teatralna, prowadzona przez Izę Przyłucką, powstała jesienią 2007r. Po kilku miesiącach spontaniczno-społecznej działalności i pięknej inscenizacji autorskiego „Misterium Narodzenia Pańskiego” uzyskała stałe miejsce w rodzącej się strukturze zalesiańskiej filii MGOK z Piaseczna. Grupę tworzyli młodzi ludzie: gimnazjaliści, licealiści i studenci, którzy czując się związani z Zalesiem, pragnęli uczestniczyć w jego kulturze i historii. Poza jasełkami wystawionymi kilkukrotnie w parafialnej sali teatralnej, grupa ma również w dorobku świetną inscenizację sztuki Macieja Wojtyszki „Pożarcie Królewny Bluetki” w reżyserii Izy Przyłuckiej, scenografii Grażyny Doba-Wolskiej i oprawie muzycznej Stanisława Szczycińskiego.
Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w jesiennym sezonie poetycko-muzyczno-teatralnym „Rekonstrukcja poety” w 10 rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta: odważnym artystom, wyrozumiałym widzom, hojnym sponsorom, cierpliwym rodzicom, tym co wspierali i pomagali, oraz utrudzonym, ale szczęśliwym organizatorom.
Szczególne podziękowania pragniemy skierować do Dyrekcji zalesiańskich szkół: p. Hanny Sierant i p. Marty Blauth, Ks. Proboszcza Krzysztofa Grzejszczyka, p. Andrzeja Swata, jury Festiwalu Poezji Śpiewanej SZTUKATORZY: Basi Szczycińskiej i Krzysztofa Toruńskiego, akompaniatorów: Jacka Soleckiego, Emila Leńca i Andrzeja Gozdeckiego, jurorów Konkursu Poetyckiego KOŁATKA: Agnieszki Gasper, Magdy Raczko-Pietraszek i Jarka Klejnockiego, osób prowadzących SZTUKATORÓW: Joanny Kwiatkowskiej i Piotra Szablewskiego, Majsena Eberta – autora systemu identyfikacji wizualnej oraz do wspierającego nas Stowarzyszenia Przyjaciół Zalesia Górnego.
Serdecznie dziękujemy również zespołowi realizującemu projekt: Izie Przyłuckiej, Grażynie Dobie-Wolskiej, Ani Urbaczewskiej, Monice Ebert i młodzieży. Gratulujemy efektów gigantycznej pracy, która rozpoczęła się w marcu 2008r napisaniem projektu. Następnie objęła realizację kolejnych części sezonu, w tym spektaklu: stworzenie scenariusza, opracowanie koncepcji reżyserskiej i scenograficznej, żmudne ćwiczenia indywidualne i zespołowe, wykonanie ambitnej scenografii, kostiumów, masek i w końcu zwieńczenie niezwykłym spektaklem.
Życzymy nam wszystkim kolejnych, wspólnych, nietuzinkowych spotkań i artystycznych wzruszeń.
„Rekonstrukcja poety” podbiła serca Zalesian. Szczególnie skutecznie podbite zostało serce ówczewsnego radnego Andrzeja Swata, który w stanie najwyższego zachwytu i uniesienia podczas jednej z sesji Rady Miasta i Gminy Piaseczno spowodował, iż zalesiański festiwal stał się imprezą cykliczną finansowaną z budżetu gminy.