W kinie czy na koncercie?

Filmowy Wehikuł Czasu, to cykl spotkań ze starym kinem zainicjowany przez działający w Zalesiu od 2008 roku Dyskusyjny Klub Filmowy. Mamy dzięki temu unikalną okazję obejrzeć najciekawsze zabytki kinematografii polskiej i zagranicznej w plenerowym klimacie kina letniego. Słowo wstępne i repertuar przygotowuje znawca historii kina – Michał Pieńkowski. Większość, to filmy nieme, w których ciszę wypełnia muzyka fortepianu Stanisława Szczycińskiego. Po chwili tracimy pewność czy uczestniczymy w pokazie filmów czy raczej w koncercie niezwykłej muzyki improwizowanej, w której motywy inspirowane filmem zmieniają się wraz ze scenami i nastrojami na ekranie. Taper staje się również jednym z aktorów. Pierwszy pokaz przeniósł nas do okresu, w którym powstało Zalesie, w lata ’20 i ’30 ubiegłego wieku, a drugi w czasy zaborów. Obejrzeliśmy: kronikę z 1926 roku, dokumentującą pobyt Marszałka Piłsudskiego na wypoczynku w Rumunii i odsłonięcie pomnika Chopina, film Polskiej Agencji Telegraficznej z 1935r. przedstawiający m.in. bieg świętego Huberta, obchody rocznicy powstania listopadowego i wyścig kelnerów, film dokumentalny „Obrazki z życia codziennego Warszawy” z 1932r, pełnometrażową komedię kryminalną „Niebezpieczny Romans” z 1930r,”Żółty paszport” z 1918r, z Polą Negri w roli głównej, pełen wzruszających zdjęć przedwojennej Warszawy i „Antosza zgubił gorset” zabawną komedię z roku 1916 roku.

Filmy pochodzą ze zbiorów Filmoteki Narodowej, do których możemy sięgać dzięki wpłatom 1 % zbieranego przez Stowarzyszenia Mieszkańców Osiedla „Kozodawski Sad” i Stowarzyszenie Rodzicow TU.

filmy (8) filmy (4) filmy 

W sobotę 12 grudnia zapraszamy wszystkich na kolejne wydarzenie z serii DKF, tym razem spędzimy czas przy dwóch filmach:
– Tam i z powrotem (2001)
Produkcja: Polska
Gatunek: Dramat, Kryminał, Akcja, Psychologiczny
Reżyseria: Wojciech Wójcik
Scenariusz: Anna Płażewska , Maciej Świerkocki
Zdjęcia: Piotr Wojtowicz
Muzyka Krzesimir Dębski
czas trwania: 102

– Rejs (1970)
produkcja: Polska
gatunek: Komedia
reżyseria: Marek Piwowski
scenariusz: Marek Piwowski, Janusz Głowacki
zdjęcia: Marian Strużyński
muzyka: Wojciech Kilar
czas trwania: 65min
Spotykamy się o godzinie 18:00 przy ul. Poranku 5 w Zalesiu Górnym.

 

W najbliższą sobotę 28.11 spotkanie DKF-u poświęcone zostanie filmom science fiction. Po krótkim wstępie pokażemy „Łowcę androidów” Ridley’a Scotta z 1982 roku oraz „Kontakt” w reżyserii Roberta Zemeckisa zrealizowany w 1997 roku. Serdecznie zapraszamy na godzinę 18.00 na ul. Poranku 5. Nie zapomnijcie o chipsach i karimatkach.
W sobotę 31 października o 18.00 w nowej siedzibie Stowarzyszenia TU przy ul. Poranku 5 w Zalesiu Górnym – Marc Forster – „Przypadek Harolda Cricka” oraz „Dzień Świra” Marka Koterskiego. Zapraszamy z chipsami i karimatkami.
Zapraszamy na kolejne spotkanie filmowe w najbliższą sobotę 21 marca na 18.00 do Explorisu. Filmy, o których wstępnie rozmawialiśmy, czyli Trzeci cud Agnieszki Holland iEgzorcysta Friedkina są niedostępne. W związku z tym proponujemy następujące obrazy:Piękny umysł Rona Howarda, Egzorcyzmy Emily Rose Scotta Derriksona oraz Noi AlbinoiDagura Kari. Po konsultacjach dokonamy wyboru i zobaczymy 2 z tych propozycji. Jeśli ktoś ma uwagi dotyczące tych filmów prosimy je kierować na adres: a.gasper@poczta.sm.

PS. Po świętach chciałabym zorganizować wieczór komedii, więc proszę o przygotowanie swoich propozycji najśmieszniejszych i nienajgłupszych komedii jakie znacie.
Agnieszka Gasper
Spotkania Dyskusyjnego Klubu Filmowego odbywają się od listopada 2008r. Obecnie, oprócz stałej grupy uczestników, na nasze edukacyjne pokazy dużo osób przybywa okazjonalnie. W zależności od poruszanego tematu i prezentowanych filmów pojawiają się ci, których problematyka danego spotkania interesuje. Istnienie klubu jest możliwe dzięki finansowej pomocy Stowarzyszenia Mieszkańców Osiedla Kozodawski Sad, które z zebranego 1% podatku dochodowego opłaca salę w Explorisie. Stowarzyszenie TU zapewnia sprzęt, dba o informację i organizację. Dziękujemy administratorom strony www.zalesie-gorne.eu za umożliwienie regularnego zamieszczania wiadomości o kolejnych DKFach.

 

Zobaczyliśmy wspólnie sporo filmów. Czasem towarzyszyły im burzliwe dyskusje, czasem mniej gwałtowne, a czasami na dyskusję nikt nie miał siły ani ochoty. W paru przypadkach nasze filmowe spotkania były okazją do poszerzenia wiedzy z zakresu historii (stan wojenny w Polsce, rewolucja obyczajowa 1968 roku w USA). W ramach DKF-u zobaczyliśmy „Once” J. Carney’a i „Dziękujemy za palenie” J. Reitmana – filmy z pogranicza kina komercyjnego, „Stowarzyszenie umarłych poetów” Petera Weira i „Pana od muzyki” Ch. Barratiera, gdy zastanawialiśmy się nad rolą mistrza w naszym życiu. 13 grudnia, wspólnie z naszym gościem prof. Grzegorzem Nowikiem, czas spędziliśmy oglądając filmy polskie – „Śmieć jak kromka chleba” Kutza i „Misia” Barei.

Na życzenie uczestników odbyła się projekcja obrazu Milosza Formana „Hair”, którą uzupełnił pokaz polskiej wersji lat 60-tych – „Yesterday” Radosława Piwowarskiego. Dyskusja, która się odbyła wiele zawdzięcza naszemu gościowi Michałowi Horodyskiemu.

Kolejne spotkanie poświęcone było niekomercyjnej kinematografii amerykańskiej. Zobaczyliśmy „Poza prawem” Jima Jarmuscha oraz „Manhaattan” Woody Allena, czytaj więcej.

Agnieszka Gasper 2008

 

Zobacz zdjęcia z DKF 13 grudnia 2008