Rodzinny Klubik Miłośników Lasu

Stowarzyszenie prowadziło przez 10 lat przedszkole niepubliczne pod nazwą Rodzinne Przedszkole Społeczne. Przez przedszkole przewinęło się wielu cudownych nauczycieli i wychowawców, a w świat poszły przez lata setki odważnych dzieci. Posłuchajcie tej hstorii.

Przenieśmy się na chwilę do 1996 roku, gdy grupa rodziców postanawia zorganizować twórcze i przyjazne miejsce rozwoju swoich pociech. Powstaje Rodzinny Klubik Miłośników Lasu. Spotkania trwają początkowo po trzy godziny dziennie. Odbywają się w domach prywatnych, później w wynajętej sali parafialnej. Zajęcią są rozmaite. Mamy szyją z dziećmi kukiełki i pieką gofry, a tatusiowie bawią się w Indian, albo w pociąg. Do ulubionych należą zabawy w języku angielskim i długie spacery. Na warsztatach dla rodziców uczymy się z Adele Faber i Elanie Mazlish „Jak mówić, żeby dzieci słuchały, jak słuchać, żeby dzieci mówiły”. Dość szybko najważniejszymi postaciami w życiu naszych dzieci stają się pani Małgosia i pan Witek, zwany PaWitkiem – cudowni wychowawcy, niewyczerpane skarbnice ciepła, niezwykłych pomysłów i wiedzy przyrodniczej.

Pierwsi absolwenci opuszczają Klubik w 1999 roku. To Olek, Janek i Kuba (już dorośli ludzie). Niektórzy absolwenci twierdzą, że Klubik był najpiękniejszym okresem w ich życiu.

„… i tak rośli, rośli, rośli aż wyrośli znad zarośli… ” – i nasz Klubik urósł, aż … zamienił się w przedszkole.

Rodzinne Przedszkole Społeczne rozpoczyna pracę 1 stycznia 2001r. (01.01.01!). Tworzymy własną koncepcję pedagogiczną przedszkola, która jest cały czas doskonalona. Zależy nam na przyjaznej domowej atmosferze opartej na szacunku, życzliwości i osobistym zaangażowaniu i kadry i rodziców. Do końca roku szkolnego 2009-10, dzieci młodsze, trzy- i czterolatki zajmują dom przy ul. Tęczowej 18, a grupa starsza urzęduje przy ul Sarenki 11 w Zalesiu Górnym. Oba budynki są wynajmowane. W roku 2010 kończy się możliwość wynajmowania budynku przy ul. Tęczowej 18. Stowarzyszenie nie ma możliwości zakupu ani wynajęcia i dostosowania do potrzeb przedszkola nowego lokalu. W tym celu powstaje spółka Zegar Słoneczny. Powołują ją rodziny Ebertów i Czublunów, członkowie Stowarzyszenia. W 2011 r. kupują dom przy ul. Poranku 5 w Zalesiu Górnym i przeprowadzają jego modernizację. Budynek jest wygodny, bezpieczny i specjalnie dostosowany do potrzeb przedszkola. Spełnia standardy unijne. Obecnie przedszkole ma status placówki publicznej, nazywa się  Przedszkole Publiczne Zegar Słoneczny.  Dalszą historię można przeczytać na stronie przedszkola ZEGAR SŁONECZNY.

DSC03891