Historia

Zalesie inspiruje. Wystarczy, że pójdziesz z kimś na ryby, na grzyby  lub na spacer z wózkiem, możesz być pewnym, że zaraz, nie wiadomo skąd, zrodzi się jakiś nowy pomysł. Tak powstało mnóstwo wspaniałych inicjatyw i uważaj – wciąż powstają nowe.

Lata 90 – te. Niewątpliwą inspiracją dla nas była działająca w Zalesiu Fundacja „Szkoła w Lesie”, która bardzo nam pomogła biorąc formalnie pod swoje skrzydła gdy jeszcze nie mieliśmy osobowości prawnej. W naszym przypadku zaczęło się od spacerów z wózkiem, a potem wspólnego spędzania czasu z coraz starszymi dziećmi. W 96 roku wynajęliśmy salę w domu parafialnym na regularne zajęcia dla naszych trzy i czterolatków. Powstał Rodzinny Klubik Miłośników Lasu. Zaczęliśmy też poważnie myśleć o szkole i przedszkolu. 

Wiosną 2000 r. zostało zarejestrowane Stowarzyszenie Rodziców „TU”. w skrócie STU. Wynajęliśmy drugie locum – niewielki domek przy ul. Sarenki 11 w Zalesiu Górnym. Przez całe wakacje 2000 r. trwał remont nowej siedziby potężnie wspierany społecznymi siłami wielu rodzin.

We wrześniu 2000 r. w Domku Sarenki rozpoczęła urzędowanie starsza grupa przedszkolaków  (do 13.00) oraz Świetlica TU oferująca zajęcia popołudniowe m. in.: spotkania z naturą, teatr amatorski, poznawanie Ziemi, jęz. angielski, warsztaty kulinarne, zajęcia sportowe, zabawy matematyczne „kółko i krzyżyk”, zajęcia plastyczne i warsztaty „moda i uroda”. Przeczytaj list z opisem.   Poniżej zdjęcia z otwarcia Domku Sarenki z etiudą „Wyspa TU”  – jesień 2000.

 

W styczniu 2001 r. na bazie Klubiku Rodzinnego zaczęło działać Rodzinne Przedszkole Społeczne, prowadzone przez Stowarzyszenie Rodziców „TU” i wpisane do ewidencji placówek niepublicznych gminy Piaseczno. Jako placówka oświatowa otrzymaliśmy dotację gminną. Warunki lokalowe i wyposażenie były poczatkowo skromne, ale nauczyciele dodali serce, radość i cudowne pomysły. Powstało ciepłe domowe, mądre i niedrogie przedszkole, pełne radości i nadziei na przyszłość. Czesne zostało zróżnicowane i dostosowane do potrzeb i możliwości rodziców.

2001–2005 to lata zwycięskiej walki. W styczniu 2001 gmina Piaseczno cofnęła dotację dla dzieci zamieszkałych poza jej rejonem. Decyzja ta najbardziej dotknęła mieszkańców gminy Prażmów, na terenie której nie funkcjonowało żadne przedszkola. Mieliśmy do wyboru: podnieść czesne, nie przyjmować dzieci spoza gminy Piaseczno, albo zmniejszyć wydatki. Całą energię skierowaliśmy na zmniejszanie kosztów. Rodzice aktywnie włączyli się w zarządzanie, organizację i na wszelkie sposoby wspierali przedszkole (mamy robiły podwieczorki i zakupy a tatusiowie remonty). W 2004 przyznano nam znów dotację dla wszystkich dzieci, by…. wkrótce połowę odebrać – tym razem z powodów urzędowo-lokalowych. Brakowało zmiany sposobu użytkowania jednego z budynków. Zawisła nad nami groźba zamknięcia placówki. Mimo bardzo trudnej sytuacji finansowej, udało nam się wynająć nowy lokal na przedszkole przy ul. Tęczowej 18, przeprowadzić remonty adaptacyjne wraz z procedurą zmiany sposobu użytkowania budynków. Problemy skończyły się wraz z rokiem 2005, gdy gmina zwróciła w części cofniętą wcześniej dotację.

Od roku 2006 stopniowo rozszerzamy działalność.  Możemy spokojnie pracować z dziećmi i młodzieżą. Zależy nam na wysokich standardach pracy dydaktycznej i wychowawczej. Równie ważna jest niepowtarzalna rodzinna ciepła atmosfera, która sprawia, że przedszkole, czy świetlica są dla dziecka naturalnym przedłużeniem domu rodzinnego.

  • projekt „Monobajka – co jedno koło to nie dwa” – wspólnie z pasjonatami jazdy na monocyklach piszemy wniosek do Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży na dofinansowanie sekcji monocyklowej przy nowopowstałym KS Hubertus. (bratnia inicjatywa społeczna). Otrzymujemy środki na pierwsze monocykle, program ćwiczeń i wakacyjny wyjazd treningowy w góry.

Od 2007 roku zdobyte doświadczenia wykorzystujemy w realizacji grantów unijnych służących upowszechnieniu edukacji przedszkolnej na terenach wiejskich. W koalicji z innymi organizacjami pozarządowymi dążymy do zmian prawnych dotyczących wczesnej edukacji opieki nad dziećmi oraz wprowadzenia polityki prorodzinnej.

  • 2007-8 realizujemy projekt unijny Mazowieckie Małe Przedszkola. W partnerstwie z 4 organizacjami pozarządowymi zakładamy 30 małych wiejskich przedszkoli na Mazowszu i w części woj. świętokrzyskiego.
  • zakładamy modelarnię lotniczą w Domku Sarenki – z uwagi na konieczność poważnych inwestycji (wyciąg, narzędzia i materiały) w 2009 r. przekazaliśmy modelarnię Centrum Kultury w Piasecznie. 

W roku 2008

prowadzimy:

zakładamy:

  • młodzieżowy DKF,

realizujemy:

  • projekt Mazowieckie Małe Przedszkola,
  • projekt HERBERT – „Rekonstrukcja poety – Co można zrobić z poezją? – jesienny sezon teatralno-muzyczno-literacki pod znakiem Herberta” – otrzymujemy dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
  • projekt „Nasze Mazowieckie Małe Przedszkola – otrzymujemy dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego,

bierzemy udział w zmienianiu prawa dotyczącego małych dzieci.

W roku 2009 

prowadzimy:

zakładamy:

  • 10 nowych małych wiejskich punktów przedszkolnych, utworzonych w projekcie Nasze Mazowieckie Małe Przedszkola, w tym Małe Przedszkole w Gabryelinie, które prowadzimy do dziś,
  • młodzieżowy DKF,

jesteśmy partnerem MEN przy konsultacjach społecznych prawa oświatowego.

 Sprawozdanie merytoryczne za rok 2010

Sprawozdanie merytoryczne za rok 2011

Sprawozdanie merytoryczne za rok 2012