Spotkanie 3 kwietnia 2012r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w sprawie ustawy emerytalnej „67”. Przedstawiciele organizacji pozarządowych wskazali na konieczność natychmiastowych działań prorodzinnych jako najlepszej drogi wyjścia z zapaści demograficznej.
◊◊◊
W 2007 roku Stowarzyszenie Rodziców TU włączyło się szeroką debatę społeczną na rzecz wczesnej edukacji, szczególnie w działania służące wypracowaniu nowych przepisów dla małych przedszkoli. Sposób wdrażania przez MEN pierwszych konkursów grantowych na zakładanie alternatywnych form edukacji przedszkolnej budził nasze obawy. Istniało poważne niebezpieczeństwo, że z powodu luk prawnych większość z 800 małych wiejskich ośrodków alternatywnej edukacji przedszkolnej, założonych ze środków unijnych, zostanie zamknięta przez powiatowe Sanepidy.
W ramach projektu „Lokalne działania NGO na rzecz małych dzieci na Mazowszu” Federacja Partnerstwo na rzecz Rozwoju i Edukacji Małych Dzieci ZAPRASZA MAZOWIECKIE NGO DO URZĘDU MIASTA I GMINY W PIASECZNIE w środę 22 czerwca 2016 roku w godz. 12:00- 16:00.
Organizatorzy zachęcają mazowieckie NGOsy do prowadzenia na swoich terenach diagnoz potrzeb małych dzieci i ich rodzin. Można uzyskać zwrot kosztów dojazdu do 50 zł.
Prosimy o zgłoszenia do 20 czerwca 2016 roku poprzez FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY. Szczegółowy program wydarzenia do pobrania tu.
O swoich sposobach na przeprowadzenie dobrego i skutecznego procesu partycypacyjnych diagnoz potrzeb opowiedzą doświadczone organizacje pozarządowe i instytucje, które takie diagnozy z sukcesem prowadzą w swoich społecznościach. Ponadto wszyscy uczestnicy sami poznają strukturę procesu diagnozy i krok po kroku będą mogli zaplanować, jak zacząć u siebie. W ramach naszego projektu będą mogli dostać wsparcie merytoryczne w tym zakresie.
Diagnoza społeczna to badanie społeczności lokalnej, które służy poznaniu jej potrzeb i oczekiwań. Celem diagnozy jest poznanie potrzeb, oczekiwań i problemów społecznych w odniesieniu do sprawy, którą się zajmujemy. Przeprowadzając diagnozę, sięgamy do wiedzy i doświadczeń ludzi tworzących daną społeczność, ekspertów, a także organizacji i instytucji związanych z daną społecznością. Pamiętamy o dotarciu do ważnych, ale często wykluczanych grup mieszkańców – takich, których głos często nie jest brany pod uwagę, chociażby młodzież czy seniorzy.
Dzięki diagnozie:
możemy planować działania w oparciu o wiedzę, a nie o wyobrażenia
dowiadujemy się więcej o tym, czego naprawdę potrzebują mieszkańcy, z którymi i dla których chcemy działać
możemy przewidzieć powodzenie naszego pomysłu na działania
możemy ulepszyć nasz plan działania, w zależności od tego czego się dowiemy
lepiej poznajemy tych, których pytamy o opinię
Na podstawie wyników diagnozy przedstawiciele organizacji pozarządowych opracowują raporty wraz z rekomendacjami dotyczącymi działań i programów, które powinny być wdrożone.
Więcej o ogólnopolskiej sieci Partnerstwa na Rzecz Rozwoju i Edukacji Małych Dzieci www.premd.org.pl
Działanie dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
W kwietniu do konsultacji społecznych trafił rządowy projekt kolejnej już nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Główne propozycje, ważne z puntu widzenia osób prowadzących przedszkola czy punkty przedszkolne, to zamiany w zakresie udzielania i rozliczania dotacji. Zmiany te są spowodowane, jak argumentuje MEN w uzasadnieniu do nowelizacji, dużym poziomem ogólności obecnych przepisów, ich nieprecyzyjności i wątpliwościami interpretacyjnymi, co w konsekwencji skutkuje ich niejednolitym stosowaniem w skali kraju oraz powstawaniem sporów pomiędzy organami dotującymi, a jednostkami dotowanymi. Zobacz projekt ustawy o systemio oświaty. Zobacz:
Projekt ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela jest pierwszym aktem prawny, jaki otrzymaliśmy do konsulatacji po ostatnich wyborach parlamentarnych z MEN-u.
„RAPORT z diagnozy potrzeb rodzin z małymi dziećmi od urodzenia do 10 roku życia w Mieście i Gminie Piaseczno” został zakończony. Zobacz RAPORT_Piaseczno_2015_2016
Jesteśmy przekonani, że uda się wprowadzić w życie wszystkie rekomendacje Raportu- zachęcamy do upowszechniania i umieszczania Raportu na stronach www. Mamy nadzieję, że to doświadczenie sprawi, że prace przy wdrażaniu rekomendacji w Mieście i Gminie Piaseczno również będą prowadzone metodą partycypacyjną, w zespołach eksperckich.
W ramach przygotowywania diagnozy potrzeb rodzin z dziećmi na terenie gminy Piaseczno przygotowaliśmy dla Państw ankietę. Pracował nad nią zespół składający się z pracowników gminy, Ośrodka Pomocy Społecznej w Piasecznie, Centrum Kultury, nauczycieli przedszkoli i szkół oraz kilku organizacji pozarządowych.Koordynatorem działań był Instytut im. Komeńskiego z Warszawy.Jej celem jest lepsze określenie potrzeb dzieci i ich rodziców. Wypełnienie ankiety zajmie Wam nie więcej jak 20 minut, a dla władz gminy Piaseczno dane zebrane tą drogą od rodziców będą bezcenną wskazówką w przygotowywaniu lub udoskonalaniu oferty skierowanej do rodzin z dziećmi. Prosimy o wypełnienie ankiety.
Link znajdziesz tu: http://goo.gl/forms/zFFCOk6i5c
W imieniu Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno oraz Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piasecznie serdecznie ZAPRASZAMY instytucje i organizacje działające na terenie i na rzecz Piaseczna do udziału w przygotowaniu diagnozy potrzeb rodzin z małymi dziećmi- pierwsze spotkanie odbędzie się w czwartek 1 października 2015 roku w godzinach 14.00-17.00 w Urzędzie Miasta i Gminy Piaseczno ul. Kościuszki 5.
Planujemy przeprowadzenie partycypacyjnej diagnozy potrzeb rodzin z małymi dziećmi we współpracy władz samorządowych, instytucji, organizacji i mieszkańców. Wszystkie osoby i organizacje oraz instytucje zainteresowane wspieraniem rozwoju małych dzieci mogą zaangażować się w prace nad diagnozą. Efektem diagnozy będzie raport z rekomendacjami, który pomoże zaplanować nowe rozwiązania dla dzieci i rodziców odpowiadające na konkretne potrzeby.
JAK WŁĄCZYĆ SIĘ W PRACE NAD DIAGNOZĄ?
Należy skontaktować się z Miejsko Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Piasecznie – Ewa Misztal e-mail: ewa.misztal@mgops.piaseczno.eu deklarując chęć włączenia się w prace zespołu.
Działanie finansowane ze środków Program Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w ramach projektu „Wzmocnienie Federacji Partnerstwo na Rzecz Rozwoju i Edukacji Małych Dzieci”- Fundacja Rozwoju Dzieci oraz Stowarzyszenie Rodziców TU należą do Federacji.
w czwartek 25 czerwca Ewa Monika Ebert, prezes Stowarzyszenia Rodziców TU odebrała z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego zaszczytne wyróżnienie – Złoty Krzyż Zasługi. Odznaczenia państwowe zostały przyznane 13 rodzinom wielodzietnym i zastępczych w uznaniu wielkiej dobroci serca, mądrości i ofiarności włożonych w trud wychowania dzieci. O przyznanie medali dla 5 rodzin z Mazowsza wnioskował wojewoda Jacek Kozłowski.
Monika Ebert w krótkim przemówieniu w imieniu osób odznaczonych podziękowała Parze Prezydenckiej za wyróżnienie oraz zapoczątkowanie w Polsce polityki rodzinnej.
oto pełen tekst wystąpienia Moniki Ebert:
„Panie Prezydencie, Pani Prezydentowo, Szanowni Państwo.
W imieniu zgromadzonych tu rodzin pragnę podziękować za to zaszczytne wyróżnienie. To dla nas wielka radość, wzruszenie ale i zobowiązanie. Zdajemy sobie bowiem sprawę, że jest w Polsce bardzo wiele rodzin, które z pewnością zasługują na nie bardziej, których dorobek i trud są nieporównanie większe, a niewidoczne dla otoczenia.
Przyjmujemy to wyróżnienie jako wyraz szacunku Państwa Polskiego do rodziców, którzy decydują się na wykonywanie większej pracy
i ponoszenie wyższych kosztów przez długie lata za cenę rezygnacji
z własnych potrzeb.
Przyjmujemy to wyróżnienie bo to oznacza, że praca, wartości, dorobek oraz unikalne kompetencje rodzin wielodzietnych są cenne dla Państwa.
Panie Prezydencie dziękujemy za zapoczątkowanie w Polsce rzeczywistej polityki prorodzinnej obejmującej wiele obszarów: opiekę nad dziećmi do lat 3, urlopy macierzyńskie, podatki, troskę o dzieci pozbawione opieki rodziców.
Ale szczególnie dziękujemy za zmianę sposobu postrzegania rodziny przez Państwo, z OCENIANIA na DOCENIANIE. Takie myślenie leży u podstaw Karty Dużej Rodziny i wyraz temu daje również to dzisiejsze spotkanie.
Liczymy na to, że dobry przykład, który idzie z góry zaszczepia umiejętność szerokiego, strategicznego myślenia i działania taktowanego jako służba publiczna. Szczególnie życzymy tej umiejętności decydentom na terenach o wysokim potencjale demograficznym, gdzie wprowadzenie mądrej i dalekowzrocznej polityki rodzinnej jest naturalnym priorytetem.
Na koniec pozwólcie, że zwrócę się do obecnych tu rodzin, w tym mojej rodziny – dziękuję, że jesteśmy tu RAZEM. Dziękuję, że po prostu jesteśmy razem. To jest właśnie najważniejsza rola rodziny, razem dawać siłę i miłość kolejnym pokoleniom. Dzięki SILE MIŁOŚCI nasze dzieci i wnuki będą szczęśliwsze.”
Zobacz naszą opinię do do projektu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych Czytaj dalej
Stowarzyszenie Rodziców TU, Rzecznik Praw Dziecka i Stowarzyszenie Rodzice w Edukacji patronują cyklowi ogólnopolskich konferencji poświęconych nowoczesnym sposobom tworzenia przestrzeni edukacyjnej dla dzieci w szkole podstawowej. Więcej na www.mojebambino.pl.
Bierzemy udział w tworzeniu strategii oświatowej dla gminy Piaseczno. Prace rozpoczęły się 20.01.14 spotkaniem warsztatowym w Sulejówku na temat zarządzania strategicznego. Uczestniczyli: burmistrz Zdzisław Lis, Daniel Putkiewicz, jeden radny – Łukasz Kamiński,czytaj więcejCzytaj dalej